X סגור תפריט דף הבית אודות המרכז פעילויות סיורים מאמרים חוויות צור קשר

שלום לכולם! כמה כיף שחג הפסח מגיע אלינו עם מזג אוויר מדהים כזה, וחופש לטייל במרחבי ארצינו. והפעם בפינה המלצות למקומות לביקור בחול המועד, והפעם במרחב הביתי המקסים שלנו ברמת הגולן, ששופע מים, ירוק ופרחים.

המלצה ראשונה: הכפר פיק ועין פיק: בדרום רמת הגולן, בסמוך לקיבוץ אפיק שוכנים שרידיו של הכפר הסורי פיק, שהיה הכפר הראשי באיזור עד ששת הימים. הכפר משמר את שמו של ישוב יהודי קדום בשם אפיק, ושרידים מבית הכנסת שלו, שולבו בבתי הכפר הסורי. ממש במורדות הכפר, אחרי שעשיתם דרכיכם במדרגות למטה, ופגשתם באמת מים קצרה, תגיעו אל המעיין המקסים עין פיק שמימיו נאגרים לבריכה מלבנית. המעיין מוצל, אך צריך לקחת בחשבון שאין מקום להרבה אנשים מסביב. Waze: עין פיק (חניה), לא רחוק משם, בתוך שטח קיבוץ אפיק, שוכן מועדון הקצינים הסורי שמהווה חלק משביל אלי כהן, וממנו תצפית מדהימה.
 

המלצה שניה: עין כנף ושרידי בית הכנסת דיר עזיז:  כשני ק"מ ממושב כנף, שוכן בית הכנסת העתיק דיר עזיז. השם דיר עזיז היה שמו של כפר סורי ששכן בסמוך, והוא בעצמו כנראה שימר את שמו של כפר יהודי בשם דומה, מכיוון שבבית הכנסת נמצאה חקוקה המילה azizo. בית הכנסת שימש את תושבי הכפר הסמוך בתקופת התלמוד, כמו בתי כנסת רבים שנמצאו ברחבי הגולן. לבית הכנסת אולם גדול ומרשים ששוחזר בחלקו, וניתן לראות את העמודים שהחזיקו את הגג, ולצידם את הספסלים (שנשתמרו בשלמותם) עליהם ישבו המתפללים (מוזמנים לשבת ולבדוק האם הם נוחים). במקום נמצא גם מטמון מטבעות זהב מימי הקיסר יוסטניאנוס, וכן תבליט פרח יפה אותו ניתן לראות עד היום לצד הפתח. למרגלו בית הכנסת, בסמוך לחניה, שוכן המעיין המקסים עין כנף, ששימש את תושבי הישוב במקום לאורך השנים. המעיין שוקם על ידי חברי כנף לזכר חברם אשי נוביק שנהרג במלחמת לבנון השניה. במעיין שלוש בריכות קטנות כאשר המים עוברים מאחת לשנים, ובסביבתם צל וחורשת עצים קטנה. מקום מקסים ומומלץ . waze: עין כנף

המלצה שלישית: חושניה: כבר הזכרנו באחת הפינות את שרידי הכפר הצ'רקסי חושניה, בסמוך לצומת הפניה למושב קשת. חושניה היה אחד מהכפרים הצ'רקסים הרבים שהיו פזורים ברמת הגולן עד לששת הימים. מבנים רבים בו שרדו וניתן לבקר בסמוך אליהם, ובהמשך הכביש ולצידו, אף ניתן לראות את שרידי מסגד הכפר, שלימים, התיישבו בסמוך אליו תושבי קשת לפני המעבר להתיישבות הקבע. בימים אלו, העלייה הקצרה לכפר כבר לא בוצית, ולאחר שנחנה את הרכב, ונעבור בסמוך לשלולית החורף הקטנה שצצה לה, נעלה אל שרידי הכפר, ושם נוכל לעשות פיקניק ובמקביל לבצע תצפית מרשימה אל תל פארס, מאגר קשת והשטחים החקלאיים הסמוכים, ולמרחבי מזרח הגולן.  Waze: חושניה.


המלצה רביעית: תל פארס:  תל פארס הוא אחד מהתילים הגעשיים הרדומים הרבים שפזורים ברחבי מזרח רמת הגולן. התל בגובה של כ1100 מ' וגבוה בכמעט 200 מטר מסביבתו, ולכן מאפשר תצפית מרשימה מאוד על הגלעד וסוריה, הגולן והחרמון.  אבל לא רק תצפית למרחב שמסביב. אחד הדברים המרשימים ביותר בתל הוא התצפית דווקא לתוך המרחב הפנימי, שם תוכלו לראות ממש את צורתו של לוע הר הגעש (שנסתמה עם השנים). בקצה הכביש העולה אל התל נמצא בסיס צבאי, והעלייה מותרת עד השער שלו, שם תצטרכו לעשות פרסה.
waze: תל פארס.

המלצה חמישית: עין מוקש: במשך השנה האחרונה הוסדרה הגישה לאחד מהמעיינות המרשימים והגדולים ביותר בגולן: עין מוקש. המעיין שכן לצידי הכפר הצ'רקסי עין זיוואן, ומסביב לנביעה שלו, נבנתה בריכת אבנים גדולה, כך שהוא בעצם סוג של באר ענקית בקוטר של 10 מטרים.  אל תוך המעיין יורדות מדרגות שבולטות מתוך קירותיו (ללא מעקה). בימים אלו, לאחר החורף המבורך שפקד אותנו, התמלא המעיין לגמרי, והוא נקי יותר, ועמוק מאוד. חשוב לשים לב רק בשביל המסודר, ולא בשדות הסמוכים שעדיין חשודים כשדות מוקשים.

בחול המועד הקרוב, במסגרת "פסטיבל אביב גולני" בשיתוף קק"ל ותיירות גולן, נוציא ב"קשת-יהונתן" מגוון טיולים ופעילויות חלקם ללא עלות וחלקם בתשלום: פלנטריום לילי להכרת גרמי השמים, טיול לתילים הגעשיים, סיורים חקלאיים, סיורים רכובים, הצגות, סיורי עששיות ועוד כל הפרטים בדף הפייסבוק: "קשת יהונתן, מרכז הדרכה טיולים ואירוח בלב הגולן", או בווטסאפ: 0528348667

אביתר ליכטמן, קשת יהונתן

evykeshet@gmail.com

פנייה מהירה

מלאו את פרטיכם ונשוב אליכם בהקדם
כתובת המייל לא תופיע באתר ולא תועבר לצד שלישי
נעשה באהבה ע"י © כל הזכויות שמורות 2021 
ההודעה נשלחה בהצלחה!
נציגנו ישובו אליכם בהקדם, תודה